0543 643 88 69
0542 760 12 27
Orhangazi Mh. Sht. Astegmen Zafer Oluk Cd. Galericiler Sitesi No:8A

Facebook

Twitter

Instagram

Araçların motorlarının ne kadar güç üretebildiğini tespit eden bilgisayar destekli test cihazına dinamometre ya da dyno denir. Araçların test edilmesini sağlayan bir işleme de araç dyno testi denilir. Makinelerin üzerinde yer alan araçların tekerleklerinde iç silindirler bulunur. Aracın tekerlekleri bu silindirin üzerine getirilir ve araç sabitlenir. Aracın sağından ve solunda olacak şekilde aracın kaymasını önlemek için araç emniyet kemeri yardımıyla bağlanır. Sabitlenmesinin bir diğer nedeni de yüksek hızlara tabii tutulacak araçların kaymasını önlemek ve olası iş kazalarının önüne geçmektir.

Araç Dyno Testi Nasıl Çalışır?

Silindirin üzerine oturtulan ve sabitlenen araçlarda özellikle de turbo motorlu araçlarda turbo kesilene dek araçlarda gaza basılır. Böylece dinamometre yardımıyla araç dyno testi yapılıyor olunur. Hemen üzerinde yer alan araç dyno testi ile araçların 160 ila 240 km hıza kadar çıkması sağlanır. Bu test yapılırken en önemli konulardan biri de araç normal seyrinde yol alıyormuşçasına fanların, radyatörlerin çalışır durumda olması sağlanır. Bunun amacı fan ve radyatörlerin hava akımı yapmasını sağlamak ve güçlü bir hava akımı aktarımını sağlamaktır. Böylece motor soğutma işlemi yapacak ve araç hararet yapmayacaktır. Araçlarınız için dyno testi yaptırmak istiyorsanız Elbistan Oto Ekspertiz firmamızdan destek alabilir aracınız ile ilgili tüm konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.
Bu işlem ile yeni bir araç satın almak isteyen kimseler için önemlidir. Satın alacakları aracın hızını ve performansını bilmek isteyebilir ve bu değerler üzerinden fiyat değerlendirmesi yapabilir. Uzun kilometre yapan araçlar zamanla birlikte performans eksikliği yaşarlar. Bunun ne düzeyde olduğu bilmek ilk bakışta mümkün değildir. Bu sebeple de pek çok işlem için oto ekspertiz hizmetine ihtiyaç duyulur. Tüm işlemlerin ardından araç istenilen ve sizin için uygun düzeyde ise araç satın alma işlemine tabii tutulabilir.
Noter işlemleri esnasında aracın kaç beygir olduğu ile ilgili yanlış bilgiler yazılabilir ve bu bilgiler gelecek dönemde problemler yaratabilir. Yalnızca araç performansı için değil tüm bilgilerin doğruluğunu tespit edebilmek için de Elbistan Oto Ekspertiz firmamızdan destek alabilirsiniz. Yalnızca araç satışlarında değil araç performanslarını ve hızını ölçmek isteyen kimseler de araç dyno testi yaptırabilirler.
WhatsApp WhatsApp'tan Ulaşın